• Powiatowy Konkurs o Żuławach.

          • Dnia 26.04.24 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIX Powiatowym Konkursie "Żuławy Gdańskie - Nasza Mała Ojczyzna". Cieszymy się bardzo z ich sukcesów i dziękujemy naszej młodzieży, rodzicom i nauczycielom za przygotowania i zaangażowanie w tę pracę. Oto wyniki:

            - kategoria konkurs wiedzy o żuławach:

            wyróżnienie dla drużyny w składzie: Wiktoria Iwańciów kl. VII, Piotr Pokorpski kl. VII, Nina Balewska kl. VI, Maria Wójcik kl. 5, Piotr Brazulewicz kl. 4

            - kategoria fotografia z pejzażem Żuław: 

            III miejsce Dobrawa Kopania z kl. IV

            - kategoria wokalna, piosenka z własnym tekstem o Żuławach:

            II miejsce Niana Balewska kl. VI, Julia Florczyk kl. VI, Maria Wójcik kl. V.

            Uczniów do konkursu przygotowała p. Agnieszka Poroś-Walecka i p. Katarzyna Ładwikowska.

          • Święto 3 Maja

          • Mimo, że 3 maja będzie dopiero za kilka dni, to dziś 25. 04. 2024 r. w naszej szkole odbył się uroczysty Apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja.  🇵🇱🇵🇱🇵🇱

            W całej szkole dominowały dziś barwy bieli i czerwieni. 

            Zarys historyczny dziejów ówczesnego wydarzenia, przybliżyła nam uczennica klasy 6 – Nina B. Część artystyczną w formie przekazu słowno-muzycznego przygotowali uczniowie klasy 4, pod opieką Pani Joanny Żbikowskiej oraz uczniowie Edukacji Wczesnoszkolnej.

            Na tej pięknej uroczystości usłyszeliśmy wiersze i piosenki o charakterze patriotycznym.

            Maja G. z klasy 1 zaśpiewała piosenkę pt. „ Serca biało-czerwone mamy”. Uczennicę przygotowała Pani Anna Iwańciów.

            Emilia K. i Paulina D. z klasy 2, pod opieką Pani Małgorzaty Szymichowskiej, zaprezentowały piosenkę pt. „ Taki Kraj”.

            Pod okiem Pani Olimpii Prill-Sitek, uczniowie klasy 3, na czele z solistami : Julią L, Igorem S, Wiktorią Ch, Aurelią W, Zuzanną O, Niną D, wyśpiewali piosenkę pt. „ Jest takie miejsce  - Polska”. 

            Uczennice klasy 4 – Oliwia F, Oliwia D, Kornelia C, Wiktoria L, zaśpiewały piosenkę pt. „ Gawęda o miłości ojczystej”, natomiast chłopcy – Daniel F, Piotr Z-J, Antoni K, zaprezentowali utwór pt. „ Konstytucja 3 Maja”.

            Wiersze recytowali uczniowie z klasy drugiej i czwartej.

            Święto Konstytucji 3 Maja to narodowe święto radości, upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie a drugiej - po Stanach Zjednoczonych - na świecie, spisanej Umowy Rządowej, która stała się wzorem dla innych państw. To jedno z najważniejszych świąt w naszym kraju.

            Jako obywatele, jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami. 🇵🇱

            Jako nauczyciele, jesteśmy dumni, że razem ze swoimi uczniami, wychowankami, możemy wspominać, celebrować i przekazywać z pokolenia na pokolenie, wartości tych pięknych wydarzeń, zapisanych na karcie historii naszej Ojczyzny.

            Razem, wspólnie możemy cieszyć się z wolności i demokratycznej suwerenności.

            Najlepszym tego dowodem jest upamiętnianie tych wydarzeń z wielkim zaangażowaniem i wkładem pracy, dającym wyraz wszelkiego umiłowania i poszanowania własnej Ojczyzny – POLSKI.  🇵🇱 

          • Święto szkoły

          • Święto Szkoły w Międzynarodowy Dzień Ziemi

            22 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy, pierwsze od nadania imienia szkole, Święto Szkoły. Data uroczystości zbiegła się z odchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi, największego ekologicznego święta całego świata. W zorganizowanej w tym celu uroczystej gali brali udział Uczniowie klas 0-8, Nauczyciele, Dyrekcja Szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców.

            W części artystycznej uczniowie klas 1-3 śpiewali piosenki i prezentowali wiersze ukazujące piękno Ziemi Żuławskiej. Uczniowie starszych klas przedstawili żuławską historię Czesława Miłosza oraz skomponowaną przez uczennice klasy 5 i  6 piosenkę o Żuławach.

            Z okazji Święta Szkoły Rada Rodziców ufundowała drzewo, które jest symbolem naszej troski o Ziemię oraz pamiątkową tablicę. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego powstały również ekologiczne budowle, przygotowane przez klasy 0 – 8.

            Na zakończenie Święta Szkoły, aby uczcić Dzień Ziemi nasi uczniowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”.

            Zapraszamy na fotorelację ze Święta SzkołyJ   

          • Inauguracja Żuławskiego Koła Regionalnego

          • W piątek w ramach Projektu Zajęć Wychowawczo- Profilaktycznych odbyły się pierwsze zajęcia Żuławskiego Koła Regionalnego. Uczniowie poznali historię tworzenia oraz środowisko przyrodnicze Żuław Wiślanych. Stworzyli również piękne prace przedstawiające cechy charakterystyczne krajobrazu najbliższej okolicy.

          • Turniej BRD

          • W miniony czwartek uczniowie klasy 6 reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Doskonale poradzili sobie z wszystkimi zadaniami, jednak konkurencja była ogromna i w ostateczności uplasowali się tuż za podium zajmując 4 miejsce. Turniej BRD jest bardzo trudny, wieloetapowy, liczy się w nim zarówno wiedza teoretyczna i praktyczna jak i sprawność fizyczna. Dlatego gratulujemy ogromnie naszym reprezentantom: Ninie Balewskiej, Kacprowi Kazimierczykowi i Marcelowi Ossowskiemu. Serdecznie dziękujemy również Pani Justynie Ossowskiej za transport na turniej i miłe towarzystwo.

          • Saint Patrick's Day - Dzień Świętego Patryka

          • W dniu 15.03.2024 w naszej szkole miały miejsce obchody irlandzkiego święta Saint Patrick's Day czyli Dnia Świętego Patryka, patrona Irlandii. Podczas wspólnego spotkania na sali gimnastycznej uczniowie mieli okazję poznać zarys historii oraz symbolikę związaną z obchodami, posłuchać hymnu Irlandii w wykonaniu jednego z uczniów, a także mogli uczestniczyć czynnie w szkolnym mini-konkursie koniczynek i sprawdzić swoją wiedzę leksykalną dotyczącą terminologii związanej z tym wyjątkowym dniem. Ponadto, chętni uczniowie wzięli również udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Irlandii, w którym mogli sprawdzić swoją wiedzę w niekonwencjonalny sposób, nie na papierze, a w quizie online na platformie Kahoot. Tego dnia z pewnością nie zabrakło między uczniami serdeczności, pomysłowości, a także wzmacniania więzi koleżeńskich, a w niektórych przypadkach także i tych najważniejszych, rodzinnych. W całe wydarzenie zaangażowali się także rodzice ucznia klasy IV, który zwykł mieszkać w Irlandii i zechciał podzielić się z nami swoimi doświadczeniami. Dziękujemy za wkład i dobrą atmosferę wszystkim zaangażowanym uczniom, rodzicom oraz pracownikom szkół.

          • Łączymy pokolenia

          • Dnia 15.03.24 r. w godzinach popołudniowych odbyły się w naszej szkole warsztaty wielkanocne w ramach kontynuacji projektu "Łączymy pokolenia". Tym razem pracowaliśmy pod kierunkiem p. Agnieszki Koziny, która w sposób profesjonalny i pełen spokoju uczyła nas jak wykonać palmę wielkanocną i ozdobić świąteczne jajka metodą decoupage. W warsztatach wzięło udział 11 uczniów ze swoimi rodzicami lub starszym rodzeństwem. Atmosfera była bardzo serdeczna, a wykonane prace wspaniałe. Dziękujemy Pani Agnieszce Kozinie za pomysłowość , przygotowane materiały i propozycję tematu.

          • Podsumowanie I semestru oraz wręczenie stypendiów za wysokie wyniki w nauce.

          • W dniu dzisiejszym na sali gimnastycznej odbyło się podsumowanie I semestru oraz wręczenie stypendiów za wysokie wyniki w nauce. Na uroczystość przybyli: Pan Michał Nowak- pełniący funkcję Wójta Gminy Pruszcz Gdański oraz Pani Marta Figura-przewodnicząca Rady Rodziców. Pan Tomasz Szlak - dyrektor szkoły przedstawił wyniki klasyfikacji za I semestr roku szkolnego 2023/2024. Najwyższą średnią ocen 4,96 uzyskała klasa IV, na drugim miejscu uplasowała się klasa V z wynikiem 4,95, a na trzecim klasa VII z wynikiem 4,06. Najwyższą frekwencją osiągnęła klasa IV 88,01 %, drugą pozycją zajęła klasa III 87,57 %, a III miejsce klasa VII 86,91 %. Ponadto zostały wyróżnione osoby, które osiągnęły średnią powyżej 4,75. A było ich aż 26. Następnie Pan Michał Nowak - pełniący funkcję wójta gminy Pruszcz Gdański wręczył stypendia. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Nina Balewska z klasy VI, Grzegorz Kołek z klasy V oraz Kacper Dobraczyński z klasy V. Do życzeń i drobnych upominków przyłączyła się Pani Marta Figura- przewodnicząca Rady Rodziców. Na zakończenie uroczystości wiersze Marii Konopnickiej recytowały Zuzanna Lipka ,

            Oscar Floody Śliwiński ,Iga Lipka z grupy 6-cio latków. Ponadto Patrycja Mikielska zaśpiewała piosenkę „Tęcza”, a klasa III wykonała

            „Ekopiosenkę”. Wszystkim gratulujemy wyników klasyfikacji oraz stypendystom przyznanych wyróżnień.

          • XXII Gminny Festiwal Kolęd

          • Po raz XXII w murach naszej szkoły odbył się Gminny Festiwal Kolęd. Wśród gości byli Pan Michał Nowak – wójt gminy Pruszcz Gdański, ks. Przemysław Kalicki- proboszcz parafii w Przejazdowie, Pani Justyna Kiedyk- kierownik referatu Oświaty Urzędu Gminy Pruszcz Gdański, dyrektorzy placówek oświatowych, radni oraz sołtysi. Festiwal cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Uczestniczyli reprezentanci ze wszystkich placówek oświatowych z terenu naszej gminy. W sumie wystąpiło 35 wykonawców, w tym 6 duetów. Poziom był bardzo wysoki. Laureaci oraz osoby uczestniczące w festiwalu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Do zobaczenia w przyszłym roku.

          • Pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika

          • Pasowanie na czytelnika

            W czwartek 18 lutego odbyło się bardzo ważne wydarzenie – biblioteka szkolna przyjęła w swoje grono nowych czytelników.  Podczas spotkania dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek, zachowania się w bibliotece, potrafili wskazać różnice między funkcjonowaniem biblioteki a księgarni. Następnie pierwszoklasiści złożyli przysięgę, że będą dbali o książki i przede wszystkim je czytali. Pan dyrektor Tomasz Szlak dokonał pasowania na czytelnika każdego ucznia. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek, wykonane przez uczniów  klasy VII i uczniów Koła Plastycznego prowadzonego przez panią Katarzynę Ładwikowską. Kolejnym prezentem były Wyprawki Czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W każdej Wyprawce znajdowała się: „Wnuczka antykwariusza” – książka autorstwa cenionej pisarki Justyny Bednarek oraz „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania. Mamy nadzieję że miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć uczniom na co dzień.

          • Dzień Buraka

          • „Mój buraku, mój czerwony…”

            Burak – znany już od wieków, posiada niezwykłe właściwości zdrowotne, wpływające korzystnie na nasz organizm. W związku z tym, postanowiliśmy zadbać o naszą zdrową dietę i zgłębić wiedzę na temat buraków.

            W dniu 18.12.2023r. w naszym przedszkolu był obchodzony „Dzień buraka”. „Misie”, „Żabki” i „Motylki” dowiedziały się o walorach jakościowych buraka czyli  jakie posiada składniki odżywcze, dlaczego warto go spożywać oraz jakie potrawy można z niego przygotować. Chętne dzieci sprawdzały  jak smakuje ugotowany buraczek, a prawdziwe zuchy – odważyły się na degustację ćwikły z buraka 😊 Przeprowadziliśmy również ciekawe doświadczenia z burakiem i jego czerwonym barwnikiem oraz wykonaliśmy pracę plastyczną z wykorzystaniem pieczątek z buraka. A na zakończenie wszystkie przedszkolaki zjadły pyszną zupę buraczkową.

            Nasze przedszkolne spotkanie z burakiem okazało się nie tylko pożyteczne, ale także dostarczyło wielu pozytywnych emocji.

          • Zdrowo na surowo

          • Ostatnie zajęcia z cyklu „Zdrowo na surowo”, dedykowane głównie klasom I-III, poświęcone były słodyczom. Panie Wioleta Wilk i Olimpia Prill – Sitek pokazały dzieciom, jak własnoręcznie przygotować świąteczne słodkości, aby zawierały one zdrowe składniki, takie jak: miód, orzechy, migdały, czy kakao. Uczniowie utrwalili sobie również wiedzę na temat roli tłuszczów roślinnych w zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej w piramidzie zdrowego żywienia.

          • Certyfikat Wojewódzki

          • Dnia 13 grudnia 2023 r. w auli Politechniki Gdańskiej otrzymaliśmy Wojewódzki Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie". Jest to zwieńczenie 3-letniej pracy, aby spełnić wymogi przyznawania certyfikatu. W ramach programu tworzyliśmy dobry klimat i warunki do wszechstronnego rozwoju, przygotowywaliśmy młode pokolenie do zdrowego stylu życia i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Certyfikat przyznany został na okres 5 lat. Koordynatorem z ramienia szkoły była p. Katarzyna Ładwikowska. W skład zespołu wchodzili: p. Agnieszka Poroś-Walecka, p. Beata Kamela i Tomasz Szlak- dyrektor szkoły Chciałbym podziękować pracownikom naszej szkoły za wdrażanie idei szkoły promującej zdrowie.

          • Akcja " Tak Pomagam"

          • Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności organizowanej przez Caritas pod hasłem „Tak. Pomagam!”. Udało nam się zebrać 140 kg żywności, które zostały przekazane Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Dziękujemy wszystkim pracownikom sklepu Biedronka w Przejazdowie za serdeczne przyjęcie i pomoc w trakcie zbiórki. Ogromne podziękowania dla p. Wiolety Wilk, p. Agnieszce Poroś-Waleckiej, p. Karolinie Nency, p. Katarzynie Ładwikowskiej, p. Marcie Pokropskiej-Hutek i p. Robertowi Szewczykowi za opiekę podczas zbiórki.

          • Międzynarodowy Dzień Osób z niepełnosprawnościami.

          • W dniu 04.12.2023 obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W klasach przeprowadzono zajęcia poruszające tematykę niepełnosprawności a korytarze szkoły ozdobiła galeria "Sławnych Niepełnosprawnych". Uczniowie mieli okazję zmierzyć się z codziennymi problemami osób z różnymi niepełnosprawnościami. Zadania były trudne, ale każdy wykonywał je z pełnym zaangażowaniem. Pokonanie trasy z zasłoniętymi oczami przy pomocy laski oraz możliwość wykonania różnych czynności na wózku inwalidzkim, wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Mamy nadzieję, że tak ciekawe warsztaty na długo zostaną w pamięci dzieci i pozwolą im lepiej zrozumieć sytuację osób niepełnosprawnych. 

          • Warsztaty w ramach SzPZ

          • W ramach udziału szkoły w programie " Szkoła Promująca Zdrowie" pracownicy szkoły uczestniczyli w warsztatach pn. "Konflikty- jak je rozwiązywać, aby budować wspólnotę."

          • Dzień Papieski

          •  Dnia 8.11.23r. zostały rozstrzygnięte dwa szkolne konkursy. Pierwszy był związany z XXIII Dniem Papieskim, który w Polsce obchodzono pod hasłem "Jan Paweł II. Cywilizacja miłości". Uczniowie klas młodszych wykonywali prace plastyczne związane ze św. Janem Pawłem II, klasy 4-6 przystąpiły do quizu wiedzy o polskim papieżu, który wypełniali online, a klasy 7- 8 wykonały pracę pisemną związaną z hasłem XXIII Dnia Papieskiego. Nasze dzieci wykazały wysoki poziom wiedzy, umiejętności plastycznych i zainteresowania osobą Jana Pawła II. W kategorii kl. 4-6 dwie uczennice z kl. 6 Nina Balewska i Dominika Chmara udzieliły 100% poprawnych odpowiedzi związanych z życiem Karola Wojtyły. W kategorii kl. 7- 8 najlepszą pracę na temat "Czy kultura życia może tworzyć cywilizację miłości" napisała Zuzanna Deyk z kl. 7.

            Drugim wydarzeniem był konkurs na najpiękniejszy rodzinny różaniec, w który wzięło udział 11 rodzin. W tym roku wygrała rodzina Państwa Kołków, którym serdecznie gratulujemy. Wszytskie różańce były piękne i nietypowe.

            Nagrody za udział w obydwu konkursach ufundował ks. Przemek Kalicki - proboszcz parafii w Przejazdowie, za co serdecznie dziękujemy.